ÚMYSL MŠE SVATÉ – neboli intence
A S NÍ SPOJENÝ POPLATEK – čili stipendium
Podle Katechismu katolické církve si odpovězme na otázku „Na jaký úmysl se mše svatá koná?“
1. Abychom Boha náležitě ctili a chválili (oběť chvály)
2. Abychom Bohu děkovali za všecka dobrodiní (oběť díků)
3. Abychom usmířili spravedlnost Boží a dosáhli milosti pravé lítosti a kajícnosti, kromě toho i odpuštění trestů za hříchy (oběť smíření)
4. Abychom sobě i jiným vyprosili všecko dobré pro tělo i pro duši (oběť prosebná)
V církvi se stalo zvykem, že každá mše svatá může být sloužena na konkrétní úmysl – ať už jako poděkování nebo prosba. Není to nic jiného než forma společné modlitby na určitý úmysl. U nás je zvykem tento úmysl číst jako poslední prosbu v přímluvách. Díky tomu, že si někdo zadá mši svatou na svůj úmysl, se pak může sejít i celá rodina v kostele a někdo z ní přináší obětní dary. Je dobře, když se takto rodina společně za něco modlí i se všemi farníky, kteří jsou na mši svaté, protože to nás sjednocuje.
S mešním úmyslem je také spojeno mešní stipendium – jakýsi poplatek, který ale není „za mši svatou“, protože ta má nevyčíslitelnou hodnotu. Proto není a ani nemůže být rozdíl v ceně za nedělní nebo všednodenní mši svatou. Jedná se spíše o příspěvek na různé potřeby kněze při jeho službě, v našich podmínkách je to hlavně na výdaje spojené s cestováním. To vyjadřuje sounáležitost věřících lidí s duchovním – podobně jako DMS fond, ovšem tady přímo s konkrétním knězem. Na rozdíl od jiných zemí u nás není výše stipendia pevně stanovena, ale obvykle bývá alespoň 300 Kč nebo více, záleží na možnostech zadavatele. Neznamená to však, že by vám mše svatá nemohla být odsloužena, pokud je pro vás tato částka vysoká. Jedná se spíše o doporučenou výši pro lepší orientaci a jakési vyjádření vděčnosti za kněze, jeho službu i čas.
A ještě je vhodné dodat: Pán Bůh je daleko inteligentnější, než si myslíme. Není proto nutné zadávat dlouhý úmysl a vyjmenovat všechny příbuzné, za které je mše svatá sloužena. Bůh dobře ví, zač jej prosíme. A když si nepřejeme, aby se náš konkrétní úmysl četl, stačí jej zadat Na úmysl dárce. Mše svatá je tak sloužena na náš úmysl, o kterém víme jen my a Bůh.
Jelikož se toto zadávání úmyslu mše stalo spíše prioritou starších, chci povzbudit i mladé rodiny či jednotlivce, aby si za svou rodinu, příbuzné, přátele nebo i zemřelé také neváhali zapsat mši svatou. Skvělou příležitostí jsou třeba různá výročí. Doporučuji alespoň jednou za půl roku, mší svatých u nás máme dost.